Ze względu na obecne gospodarcze zawirowania, Ministerstwo Finansów zmienia datę obowiązkowego wprowadzenia kas online dla gastronomii i branży hotelarskiej oraz w sprzedaży węgla.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się jednak na zakup urządzeń online już teraz, nadal będą otrzymywać dofinansowanie zakupu kasy na obecnych zasadach.
Więcej informacji znajdziecie w wywiadzie z Janem Sarnowskim, wiceministrem finansów na łamach Pulsu Biznesu:
Od 1 lipca 2020 r. przedstawiciele branży HoReCa (usługi gastronomiczne i hotelarskie) są zobligowani do stosowania kas fiskalnych ONLINE. To kategoria urządzeń fiskalnych, które przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) Ministerstwa Finansów.
Jakie urządzania fiskalne potrzebne są w gastronomii i hotelarstwie? Niezawodne, zapewniające szybką obsługę klienta, sprawnie komunikujące się z CRK. Takie są właśnie kasy i drukarki ONLINE Posnet!
Na zakup urządzeń ONLINE przysługuje odliczenie. Wysokość ulgi to 90% wartości urządzenia z limitem w wysokości 700 zł netto.
Przedstawiamy Państwu NOVITUS NEXT - system fiskalny następnej generacji.
Nadeszła przyszłość kas fiskalnych. Novitus od zawsze wyznacza standardy, tak jest i tym razem. Przedstawiamy Novitus next, pierwszą kasę fiskalną opartą o dotykowy tablet z systemem Android oraz zaawansowane, intuicyjne oprogramowanie. Kasa zaprojektowana wg najnowszych technologii przez doświadczonych, najlepszych w branży inżynierów. Rozpoczynamy nową erę kas fiskalnych.
3 kwietnia br. Prezydent RP Andrzej Duda złożył swoje podpisy pod Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawą – Prawo o miarach. Potwierdzenie tego można zobaczyć na oficjalnej stronie Prezydenta: https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,44,kwiecien-2019-r.html – pozycja nr 3.
Był to już ostatni krok w legislacji aktu prawnego wprowadzającego na polski rynek urządzenia fiskalne onlineowe. Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Ustawa - zgodnie z zapisanym w niej terminem - weszła w życie 1 maja 2019 roku.
Po 1 maja 2019 roku podatnicy będą mogli już kupować i stosować kasy onlineowe. Od tego dnia uruchomione zostanie Centralne Repozytorium Kas, z którym łączyć się będą kasy onlineowe.
Nowi podatnicy kupujący kasy onlineowe będą mogli starać się o zwrot części kwot wydanych na zakup kas (90% wartości ceny, nie więcej niż 700 zł). Nie otrzymają takiego odliczenia, jeśli po wejściu w życie ustawy zakupią kasy z kopia papierową lub elektroniczną.
O taki sam zwrot będą mogli wystąpić podatnicy, którzy na mocy Art. 145b.1. w/w Ustawy są zobowiązani do wymiany urządzeń fiskalnych na onlineowe.
Są to podatnicy:
Art. 143b Ustawy określa, od jakich dat sprzedaż paliw, węgla oraz powyższe usługi będą zobowiązane do używania tylko kas online.
W/w podatnicy mogą kasy online kupować zaraz po wejściu w życie Ustawy i starać się o odliczenie za zakupione kasy. Ustawa w Art. 145b.3 określa tylko "termin końcowy" do którego zakupione kasy przez tych podatników będą podlegały odliczeniu.
Odliczenia nie otrzymają podatnicy niewymienieni w Ustawie a z własnej woli wymieniający kasy na onlineowe.
Od 1 maja 2019 roku producenci nie będą mogli wymieniać pamięci fiskalnych w kasach z kopia papierową - zabrania tego Art. 145a.5 Ustawy. Zakaz ten obowiązuje w każdym przypadku, czy to zapełnienia czy też uszkodzenia pamięci fiskalnej.
Ustawa skraca ważność homologacji kas z kopią papierową do 31 sierpnia 2019 roku. Oznacza to, że od 1 września 2019 roku nie można już sprzedawać urządzeń z kopią papierową.
Firma Abakuz jest partnerem handlowym Dotykacki w Polsce.
Dotykačka jest nowoczesnym, łatwym w obsłudze, funkcjonalnym i współpracującym z wieloma akcesoriami systemem kasowym przeznaczonym dla małych i średnich firm prowadzących sklepy, zakłady gastronomiczne, hotele oraz świadczących różnorodne usługi.
Czytaj więcej: Dotykačka - jesteśmy partnerem handlowym w Polsce
Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, które odbyło się 20 lutego 2019 r. procedowany był projekt zmiany Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach – druk 2503, czyli ustawa o kasach online. Komisja wysłuchała sprawozdania podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego, która 29 stycznia wprowadziła w projekcie swoje poprawki.
Poszczególne poprawki były przedmiotem obrad Komisji, podczas których posłowie zadawali pytania i prosili o wyjaśnienia m.in. obecnego na sali wiceministra finansów Filipa Świtałę. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele KIGEiT. Projekt zmiany ustawy został przyjęty i skierowany na drugie czytanie w Sejmie.
Wprowadzono została istotna zmiana dotycząca wejścia w życie nowelizacji ustawy. Wcześniejszą datę 1 marca 2019 zastąpiono nową, 1 maja 2019 roku. Poprzednia data nie gwarantowała poprawności i realności dochowania terminów konstytucyjnych przewidzianych dla Senatu oraz złożenia podpisu prezydenta. Oznacza to, że sprzedaż i używanie kas online będzie możliwe dopiero od 1 maja 2019 roku. Wtedy też swoją pracę rozpocznie Centralne Repozytorium Kas.
Wraz z nową datą wejścia w życie ulegną zmianie daty związane z możliwością sprzedaży i ważnością homologacji kas z kopia papierową – daty te zostaną ustalone na II czytaniu ustawy w sejmie.
W nowelizacji ustawy nie uległy zmianie terminy obowiązku wymiany kas u wymienionych w ustawie grup podatkowych. Pierwsza grupa (sprzedaż paliw oraz naprawa pojazdów i opon) będzie miała ten obowiązek od 1 stycznia 2020 roku.
Zgodnie z przekazaną przez przewodniczącego KFP informacją, 13 marca br. odbędzie się w sejmie II czytanie projektu zmiany Ustawy.
Przepisy nowego rozporządzenia doprecyzowują konieczność zamieszczenia na paragonie nazwy towaru, tak aby był on jednoznacznie identyfikowalny. Sposób „jednoznacznego" identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem towarów i usług, jakie podatnik oferuje.